Menu Przedmiotowe
Programy
www.mopipr.kolo.bipst.pl / Warto przeczytać
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

             

  MAMA TATA TABLET

   

   

  Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych. Placówki zainteresowane przeprowadzeniem spotkań z rodzicami na w/w temat zachęcamy do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Profilaktyki i Pomocy Rodzinie. 

   

  Zapraszamy na stronę www.mamatatatablet.pl

   

   

   

  Dodany 2016-03-02 08:56:21 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 1050
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2016-03-02 09:03:47               Historia zmian
  Publikacja 2016-03-02 09:05:24
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Uzależnienia behawioralne? – Nie potrzebuję!”


  Uzależnienia behawioralne? – Nie potrzebuję!” to tytuł projektu edukacyjno-profilaktycznego finansowanego ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Głównym celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń, przyczyn i skutków oraz czynników chroniących przed uzależnieniami behawioralnymi wśród dzieci w wieku 10-13 lat (IV-VI klasa szkoły podstawowej) oraz młodzieży w wieku 16-19 lat (szkoły ponadgimnazjalne).

  W broszurach dla rodziców poza merytorycznymi informacjami na temat specyfiki uzależnień behawioralnych, ich przyczyn, skutków oraz sposobów diagnozowania trudności, znajdują się wskazówki dotyczące pomocy dziecku w sytuacji zagrożenia uzależnieniem oraz podejmowania skutecznej interwencji.

  Publikacje dla rodziców:

  „Uzależnienia behawioralne. Rodzaje oraz skala zjawiska, sygnały ostrzegawcze i skutki. Kompendium wiedzy dla Rodziców” (10078 KB)

   

  „Uzależnienia behawioralne. Przyczyny uzależnień, sposoby zaradcze i pomoc. Kompendium wiedzy dla Rodziców” (4617 KB)

   

   

   

   

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2016-02-12 14:45:07 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 1074
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2016-02-12 14:45:07               Historia zmian
  Publikacja 2016-02-12 14:48:49
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Maluch i tata - o relacji między ojcem, a dzieckiem

  Będziesz Tatą? Cieszysz się? Jesteś dumny? Masz pewnie dużo pytań i jeszcze więcej wątpliwości. A może boisz się i zupełnie nie czujesz się gotowy? Jedno jest pewne: to największa rewolucja w Twoim życiu! I nawet jeśli nie wiesz dokładnie, czego się spodziewać, to wiesz, że chciałbyś być dobrym ojcem. Ale jak tego dokonać? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak możesz zbudować więź ze swoim dzieckiem. Kiedy zacząć? Jak najwcześniej...najlepiej wtedy, gdy mieszka sobie w brzuchu mamy.


  "Tata w … CIĄŻY" ?!

  Kiedy właściwie zaczyna się bycie tatą? Jedni czują się ojcem już od chwili, kiedy partnerka powie, że spodziewają się maleństwa. Inni stają się tatą wraz z powiększaniem się brzucha mamy, pierwszym kopnięciem nóżek dziecka, gdy przetną pępowinę, gdy pierwszy raz wezmą malutkiego człowieka na ręce lub o wiele, wiele później... Nie ma w tym nic złego, każdy do tej niezwykłej roli dojrzewa w innym tempie. To, co jest ważne, to żeby przygotowania zacząć jak najwcześniej. Tak, tak...tata potrzebny jest dziecku od samego początku – chociaż to kobieta nosi malca w brzuchu, to Ty jesteś równie ważny jak mama!!! Miesiące ciąży są dla Waszej trójki szansą, żeby przygotować się do nowej roli i zdobyć odpowiednią wiedzę.

  Jak "tata w ciąży" może budować więź z nienarodzonym maluszkiem?

  • Wspieraj swoją partnerkę, dbaj o nią. Malec wszystkie swoje potrzeby zaspokaja za pośrednictwem mamy, dlatego zadowolona i zdrowa mama oznacza w tym czasie bezpieczne, zadowolone dziecko.
  • Interesuj się ciążą: czytaj ulotki, książki, artykuły i fora dla rodziców – im więcej będziesz wiedział, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć zachowania partnerki, dziwaczne zachcianki i zmiany nastroju.
  • Mów do maleństwa! Pamiętaj, że nie mieszka na obcej i odległej planecie, jest tak blisko....słyszy, czuje...jest na wyciągnięcie ręki. Zwracaj się więc jak najczulej do małego mieszkańca brzuszka, głaszcz go, rozśmieszaj mamę...jej śmiech będzie dla malca świetnym masażem. Już teraz możecie razem spędzać czas! Przyzwyczajać się do siebie.
  • Zapiszcie się do szkoły rodzenia. Dowiesz się, czego możecie się spodziewać w trzecim trymestrze ciąży, jak przebiega poród i jak pielęgnować dziecko. To również szansa, abyście wspólnie i świadomie mogli zdecydować, czy będziesz uczestniczył w porodzie.

  Drugie narodziny taty

  Godziny spędzone w szpitalu, pierwszy krzyk... Jeśli do tej pory nie poczułeś się ojcem, to teraz masz przed sobą małego człowieka, który na pewno Ci w tym pomoże. I przez najbliższe tygodnie nie pozwoli o sobie zapomnieć, nawet na chwilę. Jesteś taki dumny...wszyscy pytają o malucha: Ile waży? Ile mierzy? Czy zdrowy? Jak się czuje mama? A Ty? Czy ktoś zapytał o Ciebie? Jesteś wykończony i to lekkie ukłucie zazdrości... Drogi Tato! Możesz się tak czuć w najbliższych dniach, to zrozumiałe, gdyż wszystko kręci się teraz wokół malca. Paradoksalnie tym, co najlepiej pomoże przetrwać te trudne dni, jest zaangażowanie w pielęgnację Waszej pociechy, od pierwszych wspólnie spędzonych godzin. Tyle mówi się o naturalnej więzi łączącej mamę z dzieckiem – ale jeśli będziesz spędzał czas ze swoim maleństwem, nosił je, tulił w swoich silnych ramionach, mówił i śmiał się do niego...Was też połączy taka więź!

  Jak "świeżo upieczony tata" może nawiązać relację ze swoim bobasem?

  • Pomagaj w pielęgnacji malca: kąp, przewijaj, noś na rękach...Boisz się zrobić dziecku krzywdę? Myślisz, że mama na pewno zrobi to lepiej? Pamiętaj, że wszystkie pierwsze czynności są stresujące – tak samo dla Ciebie, jak i dla Twojej partnerki. Jedynym sposobem, aby zdobyć pewność są praktyczne ćwiczenia. Teraz jest na to najlepszy czas! To zrozumiałe, że masz wątpliwości, Twoja partnerka też je ma! To świadczy o Waszym poczuciu odpowiedzialności za to małe dziecko.
  • Bądź przy Waszym dziecku. Mów do niego. Pamiętaj – ono równie mocno potrzebuje głosu mamy i głosu taty...oboje jesteście ważni! Będąc przy maluszku, dajesz mu ważną wiadomość: chcę być Twoim tatą, jesteś dla mnie ważny, chcę być przy Tobie.
  • Baw się z maluszkiem – nic tak nie buduje więzi z dzieckiem jak bliski kontakt i dobra zabawa! Pamiętaj, że smyk jest mały i delikatny, dlatego nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby go przestraszyć (nigdy nie potrząsaj dzieckiem, nawet w zabawie). Doskonałą formą zabawy będzie przytulanie, głaskanie, masaż, ale też kołysanie i śpiewanie piosenek. Śmiej się do dziecka, podawaj zabawki, grzechotki, mów do niego jak najczęściej.

  Od dnia narodzin bardzo intensywnie rozwija się proces uczuciowego wiązania dziecka z rodzicami, dlatego Twoja obecność w tym czasie jest taka ważna. Daj szansę Twojemu dziecku, by miało emocjonalny kontakt i z mamą i z tatą.

  Tata małego skrzata

  Twój maluch rośnie jak na drożdżach, wszyscy domownicy zaczynają przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Wasz skrzat jest coraz bardziej samodzielny, uczy się nowych czynności, poznaje otaczający świat z zachwytem i ciekawością. Siedzi, raczkuje, stawia pierwsze kroki, pierwsze słowa...pierwsze "TATA"... Bycie tatą daje mnóstwo radości i satysfakcji. Ale na dobry kontakt ze swoim malcem musisz nadal pracować.

  Jak tata może dbać o właściwe relacje z małym skrzatem?

  • Poświęcaj swojemu dziecku uwagę tak często jak to możliwe. Zadbaj, aby był to czas tylko dla Was! Maluch będzie czuł się wtedy wyjątkowy, zauważony – to bardzo ważne, w ten sposób budujesz jego poczucie własnej wartości.
  • Bawcie się razem, czytajcie, spacerujcie, macie teraz jeszcze więcej okazji do wspólnej zabawy. Zainteresuj malucha czymś nowym! Kto potrafi się bawić z nim tak jak Ty?
  • Pokazuj świat, wyjaśniaj, bądź dla dziecka przewodnikiem, chwal choćby za małe sukcesy... dla niego to kroki milowe w rozwoju.
  • Wskazuj, proponuj, nie wyręczaj. Ucz samodzielności, dając maluchowi coraz więcej możliwości wyboru.
  • Pokaż co robisz w pracy, dla dziecka odkrywanie tajemnic dorosłego świata jest fascynujące.
  • Maluch musi czuć, że jest dla Ciebie ważny, że się nim interesujesz, chcesz przy nim być, potrzebuje Twojej akceptacji. Mów mu o tym!

  Tata na lata

  Jesteś idolem swojego dziecka. Maluch opowiada o Tobie w przedszkolu... To wspaniały czas w byciu tatą. Ale czeka Cię jeszcze wiele wyzwań. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje miłości i akceptacji przez całe życie, kiedy będzie miało 5, 10, 18 czy 25 lat również. Szansą na wspaniałą, trwającą całe życie relację z dzieckiem jest szczerość, otwartość i gotowość do okazywania uczuć.

  Co jeszcze może robić ojciec, by wzmacniać relację z dzieckiem w kolejnych latach?

  • Dzieci potrzebują słyszeć słowa "kocham Ciebie" przez całe życie. Nawet jeśli nie przytulają się do Ciebie tak chętnie, jak dawniej; jeśli wolą pobawić się z kolegami na podwórku – byłeś i będziesz dla nich ważny.
  • Nadal jesteś cennym kompanem do zabawy. Z kim jak nie z Tatą można wybrać się na wycieczkę rowerową, pograć w piłkę lub pójść na basen?
  • Nie śmiej się z problemów swojego dziecka, nawet tych najmniejszych: spróbujcie razem znaleźć rozwiązanie nawet najbardziej błahego problemu: tak buduje się zaufanie.
  • Słuchaj – nie oceniaj. Pozwól dzieciom mieć marzenia. Kiedy maluch marzy o tym, by być astronautą, czy prezydentem – ma cel, do którego chce dążyć. Nawet jeśli w czasie dorastania zrozumie, że to nie dla niego, marzenia pomogą mu się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.
  • Rozmawiaj ze swoimi dziećmi... lepiej, jeśli będzie to 10 minut codziennie niż 2 godziny raz w miesiącu.
  • Wspieraj wysiłki dziecka, dodawaj otuchy również wtedy, gdy nie udaje mu się osiągnąć sukcesu. Niech wie, że go akceptujesz takim, jaki jest.
  • Pamiętaj, nic tak nie pomaga w tworzeniu pozytywnego obrazu siebie jak dobre słowo i akceptacja rodzica.
  • Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie doskonałe. Daj mu szanse być sobą... wtedy będzie się starało po to, aby się realizować, nie aby kogoś zadowolić.
  • Szanuj uczucia swojej pociechy, również te nieprzyjemne jak złość czy smutek, one też są potrzebne. Są wiadomością od Twojego dziecka: jest mi źle, teraz potrzebuję Ciebie jeszcze bardziej.
  • ...jeśli popełniłeś błąd – przeproś! Pamiętaj...dzieci nie potrzebują doskonałego rodzica, ale rodzica, który pokaże im, jak się zachowywać: dlatego tak ważne jest, żebyś umiał przyznać się do błędu.

  Magiczne słowa "Kocham Cię"

  Bycie tatą to wyzwanie wymagające aktywności i zaangażowania od pierwszych chwil życia Twojego dziecka, to rola na całe życie! Aby stworzyć pełną zaufania i miłości więź z dzieckiem potrzebne jest Twoje autentyczne zainteresowanie i sympatia do malucha. "Kocham Cię" - każde dziecko, bez względu na wiek czeka na te słowa!!! Nie bój się ich powiedzieć, nie staniesz się przez to mniej męski, nie stracisz autorytetu, wręcz przeciwnie, zyskasz miłość i szacunek swojej pociechy, a co więcej dasz jej ogromny dar, z którego będzie mogła czerpać całe życie: poczucie własnej wartości, wysoką samoocenę, zapał i odwagę do zmagania się ze światem, umiejętność tworzenia satysfakcjonujących, bliskich związków z ludźmi i miłość do własnych dzieci.

  źródło: Dobry Rodzic Dobry Start

   

  Dodany 2015-10-29 14:25:03 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 1192
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2015-10-29 14:26:52               Historia zmian
  Publikacja 2015-10-29 14:27:04
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

   

              W ramach współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii  i Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu MOPiPR otrzymał poradniki przeznaczone dla tych rodziców, którzy już zetknęli się z używaniem przez dzieci narkotyków, a  także dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, choć nie mają tego problemu.
  Publikacja ta kierunkowana jest zarówno na zwiększenie wiedzy jak również zwiększenie umiejętności wychowawczych. Porusza m.in. zagadnienia związane ze zjawiskiem odurzania się lekami, używaniem marihuany, „dopalaczy” oraz przeciwdziałaniu im poprzez nawiązywanie poprawnych relacji z dorastającym dzieckiem.
  Pracownicy Ośrodka oraz nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mogli skorzystać z programu warsztatu dla rodziców „Szkoła wobec zagrożeń substancjami psychoaktywnymi”.
   
   
  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2014-12-15 10:19:50 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 1510
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2014-12-15 10:19:50               Historia zmian
  Publikacja 2014-12-15 10:25:46
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Nowa strona - wszystko o rodzinie w jednym miejscu!

   

  Ile urlopu rodzicielskiego przysługuje mamie i tacie? Jak dostać dofinansowanie na pierwsze mieszkanie? To tylko przykłady praktycznych informacji, które można znaleźć na tej stronie. 

  Na stronie znajdują się następujące zakładki:

   

  • pierwsze mieszkanie
  • ciąża
  • narodziny dziecka
  • opieka nad dzieckiem
  • pierwsze kroki w edukacji

  Zachęcamy do odwiedzenia strony www.rodzina.gov.pl


  Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

   

  Dodany 2013-07-01 14:57:18 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2087
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2013-07-01 14:58:05               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Bezpiecznie w sieci - przewodniki

   

  Jedną z najbardziej popularnych form aktywności młodych internautów są obecnie serwisy społecznościowe. Z myślą o dzieciach i młodzieży Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała serię przewodników, informujących jak bezpiecznie korzystać z najbardziej popularnych aplikacji.

  Prosimy o zapoznanie się z przewodnikiem po Facebooku "Dbaj o Fejs" oraz dodatekiem "Do the Check - sprawdź się", poświęconym ustawieniom prywatności w tym najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie.

   

   

  www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki

   

   

   

   

   

  Dodany 2013-06-27 13:18:58 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2081
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2013-06-27 13:30:30               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

   

  Piosenka - Łejery - "Dziećmi jesteśmy tylko raz"

   

   www.brpd.gov.pl/detail.php

   

  źródło: Rzecznik Praw Dziecka RP

   

   

   

   

   

  Dodany 2013-04-29 15:26:50 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2193
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2013-04-29 15:32:26               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Co zamiast klapsa? - film dla rodziców
  Zachęcamy do obejrzenia  filmu, z którego  rodzice mogą dowiedzieć się, jak nie stracić panowania nad sobą, gdy dziecko zachowuje się niezgodnie z ich oczekiwaniami (np. gdy wybiega na ulicę, kłóci się z rodzeństwem, rzuca się na podłogę w sklepie)  oraz jak komunikować się z maluchem, by zachęcić go do współpracy. Animacja pokazuje, jakie metody wychowawcze należy stosować zamiast tradycyjnego klapsa, który krzywdzi dziecko.
  Film Zamiast klapsa jest autorskim pomysłem opracowanym przez ekspertów Fundacji Dzieci Niczyje.
   
  Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje
  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2012-03-20 10:09:11 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2614
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2012-03-20 10:09:11               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Bezpieczna więź - fundament na całe życie. (1675 KB)

   Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

   

  Dodany 2013-01-21 12:10:28 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2283
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2013-01-21 12:12:17               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. (571 KB)

  Źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji

   

   

  Dodany 2013-01-08 15:02:53 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2309
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2013-01-08 15:04:27               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Trwa akcja społeczna
  „Kocham. Nie daję klapsów".
    
   
  Akcja nie jest organizowana przez żadną fundację ani instytucję. Nie ma budżetu – nie ma więc billboardów ani spotów reklamowych. Jest zainicjowana przez samych rodziców dla innych rodziców. Celem jest uświadomienie, że powszechnie akceptowany "klaps" jest formą przemocy tak samo groźną jak inne.
  Więcej informacji na temat akcji „Kocham. Nie daję klapsów" można znaleźć na stronie www.stopklapsom.pl 
   
  Źródło: Dobry Rodzic Dobry Start.
   
  Dodany 2012-03-06 14:35:02 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2640
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2012-03-06 14:39:11               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  "Jak być bliżej z dzieckiem?"(13 KB)

   

  Dodany 2011-12-28 12:30:59 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2684
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2011-12-28 12:33:11               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Elementarz dla rodziców. Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w internecie. (822 KB)

  Elementarz dla dzieci. Oswajanie sieci. (3214 KB)

  Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

  Dodany 2011-06-30 09:38:05 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2923
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2011-06-30 09:39:50               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Nasze dzieci i zagrożenia - Dopalacze - Wypalacze! (488 KB)

   

   

  Dodany 2011-06-01 10:28:23 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2981
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2011-06-01 10:30:25               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Bezpieczny maluch. (724 KB)

  Ulotka na temat bezpieczeństwa najmłodszych dzieci (0-3): jak chronić dzieci przed urazami (upadki, skaleczenia, oparzenia, duszenie, zatrucie i inne), jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu, na placu zabaw czy w czasie podróży samochodem.

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2011-05-24 12:31:23 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2985
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2011-05-24 12:31:23               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Wpływ telewizji na małe dzieci

   

  Do naszych domów wprowadzamy coraz to nowsze i doskonalsze urządzenia, które odciążają nas w naszych codziennych obowiązkach lub, po prostu, dostarczają rozrywki. Wraz z rozwojem audiowizualnych mediów rolę przewodnią przejmuje obraz, podczas gdy słowo mówione i pisane spychane są na dalszy plan. Jakie skutki mogą mieć te szybko postępujące zmiany dla szczególnie wrażliwej i nieukształtowanej jeszcze psychiki małych dzieci?


  Na dziecko już od najmłodszych lat wpływają różne czynniki środowiskowe, takie jak rodzina, żłobek, inne dzieci z placu zabaw. Istotną rolę w odkrywaniu przez malucha świata nabiera również telewizja. Środki masowego przekazu już od pierwszych miesięcy życia oddziaływają na dzieci, stopniowo stając się coraz ważniejsze w życiu małego człowieka. Oddziaływanie to można opisać w trzech wymiarach:


  1. czas,
  2. sposób przekazywanych treści,
  3. jakość przekazywanych treści.


  1. Złodziej czasu

   

  Czas oglądania telewizji jest jednocześnie czasem skradzionym innym zajęciom, takim jak ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami. Szczególnie ważne jest to dla dzieci kilkuletnich, które potrzebują dużo ruchu do prawidłowego rozwoju fizycznego i aktywnego poznawania świata. Poprzez odkrywanie otoczenia i kontakty z dorosłymi dziecko zdobywa wiele informacji oraz buduje wiedzę na temat świata fizycznego i społecznego. Częste pozostawianie dziecka przed ekranem telewizora może zabierać ten cenny czas rodzinnych rozmów i wspólnych zabaw, które wzmacniają poczucie bezpieczeństwa małego dziecka i wzmacniają więź między członkami rodziny. Warto się więc zastanowić, czy i w jakim stopniu oglądanie telewizji przez dzieci wiąże się z rezygnacją z innych zajęć.


  2. Chaos na ekranie, czyli o specyfice przekazu telewizyjnego


  Telewizja oddziałuje na małe dzieci również poprzez specyficzny sposób przekazywania informacji. Obraz telewizyjny w początkach jej istnienia trwał przeciętnie 30 sekund. Teraz jest on nie dłuższy niż 5 sekund, co jest prawie na progu świadomości dziecka. Potok zmieniających się obrazów i nadmiar informacji zawartych w programach telewizyjnych, nawet tych przeznaczonych dla dzieci, może okazać się nieodpowiedni dla jeszcze nieukształtowanego układu nerwowego malucha. Natłok bodźców skutkuje więc często zniecierpliwieniem, rozdrażnieniem, zmęczeniem dzieci.


  Ponadto maluchy nie potrafią ocenić, które treści są istotne, a które nie. Nie umieją również jeszcze odróżniać fikcji od rzeczywistości. Duża ilość bodźców na raz, których maluch nie jest w stanie przetworzyć, sprawia, że dzieci są zmuszone do selekcjonowania odbieranych treści. Nie mając czasu na ich uporządkowanie, przyswajają informacje tylko podstawowe, łatwiejsze w odbiorze. Uczą się chaotycznego wybierania treści. W takich warunkach zaczynają preferować treści niewymagające wysiłku umysłowego. Dziecko, przy trudniejszych zadaniach, zaczyna szybko się frustrować. W przyszłości prowadzić to może do uszkodzenia zdolności koncentracji. Jeśli już pozwalamy dziecku oglądać jakiś program, upewnijmy się, ze jest on dostosowany do jego wieku i możliwości poznawczych.


  Powinniśmy zwracać również uwagę na odległość, z jakiej dzieci oglądają telewizję. Dzieci uwielbiają trzymać oglądane na ekranie postacie na wyciągnięcie ręki. Ze względu na szkodliwe promieniowanie emitowane przez ekran, optymalną odległością jest jednak 2,5 metra. Zachowanie odpowiedniej odległości jest szczególnie ważne, ponieważ wzrok w okresie wczesnego dzieciństwa rozwija się bardzo intensywnie. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran przeciąża wzrok i może doprowadzić do chorób oczu.

   

  Źródło: Dobry Rodzic Dobry Start

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2010-08-19 12:22:36 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 3543
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2010-08-19 12:22:36               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Zabawa to podstawa. (3250 KB)

  Dzięki zabawie rodzic może umacniać więź z dzieckiem. Dla malucha czas spędzony na zabawie z najbliższymi osobami jest bezcenny. Jest to dla dziecka czas nie tylko radosny, ale i pożyteczny. Czym dla dziecka jest dobra zabawa? Jak bawić się z dzieckiem, żeby samemu też czerpać z tego radość? Broszura przedstawia kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzicom urozmaicić czas spędzany z dzieckiem.

  Dodany 2011-05-24 12:22:17 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2997
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2011-05-24 12:24:13               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Porady dla rodziców, dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu:
   
  Internet to jedno z najważniejszych mediów wykorzystywanych do pracy, nauki i rozrywki. Ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażony jest każdy użytkownik Internetu, jednak szczególnie podatne na wszelkie wpływy, również te szkodliwe i niepożądane, są dzieci.
  Jak pokazują badania dotyczące kontaktów dzieci z niebezpiecznymi treściami (kampania społeczna „Dziecko w Sieci”, Gemius S.A. 2007): 71 proc. dzieci trafiło na materiały pornograficzne (63 proc. przypadkowo), 51 proc. -  na materiały z brutalnymi scenami przemocy (61 proc. przypadkowo), 28 proc. - na materiały propagujące przemoc i nietolerancję (74 proc. przypadkowo). Jedynie 10 proc. dzieci deklaruje, że podczas korzystania z Sieci sprawują nad nimi opiekę dorośli.
  Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami  w zakresie korzystania z Internetu.
  Z myślą o ułatwieniu rodzicom sprostania temu zadaniu prezentujemy porady dla rodziców, dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu:
  1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Siecią. Spróbujcie znaleźć ciekawe strony, które mogą zainteresować Wasze dzieci, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron. Pomocny w tym może być edukacyjny serwis internetowy www.sieciaki.pl.
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Sieci. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym online, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Wprowadź zasadę, że dziecko spotyka się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół lub dorosłych i zawsze po uzyskanej zgodzie rodziców.
  4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców.
  5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).
  6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo trafiają na strony adresowane do dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o takich sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.
  7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie. Nasze działania pomagają likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej, szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila, itp. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub anonimowo - do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u - www.dyzurnet.pl. Działający w ramach projektu Saferinternet.pl zespół Dyżurnet.pl współpracuje również z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia nielegalnych materiałów z Sieci.
  8. Jeśli masz wątpliwości, jak zareagować na informacje o problemach dziecka związanych z Internetem lub komputerem - skontaktuj się Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w Sieci. Konsultanci Helpline udzielają porad rodzicom, opiekunom i osobom pracującym zawodowo z dziećmi i młodzieżą. Kontakt z helpline możliwy jest poprzez stronę www.helpline.org.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100. 
  9. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. Zasady Netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl.
  10. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądnij się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl) oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.
  11. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści. Na stronie projektu Saferinternet.pl prezentujemy wyniki testów skuteczności programów filtrujących, wykonane przez NASK w ramach projektu Saferinternet.pl. Zapraszamy do zapoznania się z raportem "Jak skutecznie filtrować zawartość Internetu?".
  12. Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, powiadom policję. Nie usuwaj dowodów przestępstwa – nawet jeśli będzie to wulgarny lub nieprzyjemny list, bądź inny plik.
  13. Jeśli sprawa wymaga przesłuchania dziecka, domagaj się możliwości skorzystania z tzw. niebieskiego pokoju (więcej informacji o procedurach związanych z udziałem dziecka w postępowaniu karnym można znaleźć na stronach Fundacji Dzieci Niczyje – www.fdn.pl).
  14. Jeśli stwierdzisz przypadek włamania lub próby włamania do swojego komputera, jesteś nękany spamem przesyłanym za pośrednictwem polskich serwerów lub atakami hackerów, zgłoś się do zespołu CERT Polska - www.cert.pl
   
  Pełną ofertę edukacyjną z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Sieci, wraz z poradami, wynikami badań i materiałami multimedialnymi znaleźć można na stronie: www.dzieckowsieci.pl.
   
  źródło:  www.oknonaswiat.saferinternet.pl
  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2010-02-09 14:08:22 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 3791
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2010-02-09 14:08:22               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Najczęściej zadawane pytania

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:29:17 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4038
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:29:17               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Poradnik dla rodziców - Rodzice dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:26:08 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4025
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:26:08               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Dzieci alkoholików

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:30:44 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4052
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:30:44               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  DDA

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:31:59 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4039
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:31:59               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Al - Ateen

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:33:12 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4080
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:33:12               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  www.dda.pl

  Nieoficjalna Strona Dorosłych Dzieci Alkoholików

   

  Dodany 2012-07-05 10:29:50 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2538
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2012-07-05 10:30:21               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Współuzależnienie

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:34:35 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4017
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:34:35               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Pomarańczowa Linia

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:36:00 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4018
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:36:00               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Polska Deklaracja w Sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:37:14 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4059
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:37:14               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Mity i stereotypy na temat przemocy

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:42:01 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4071
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:42:01               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Charakterystyka zjawiska przemocy w rodzinie

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:40:04 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4071
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:40:04               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Niebieska Linia

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:43:29 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4041
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:43:29               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Niebieska Karta

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:44:58 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4037
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:44:58               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Ostrożnie dziecko. (327 KB)

  Apel dziecka. (104 KB)

  Zamiast klapsów. (1979 KB)

  Stres. Poradnik dla rodziców małych dzieci. (1285 KB)

   

  Dodany 2010-08-20 10:39:59 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 3537
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2010-08-20 10:47:02               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

  Polska Deklaracja w Sprawie Młodzieży i Alkoholu

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2009-08-12 12:23:27 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 4053
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2009-08-12 12:23:27               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  10 kroków. (304 KB)

  W tej ulotce przedstawiono pozytywne sposoby zachęcania dzieci do tego, aby dobrze się zachowywały.

   Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

  Dodany 2012-01-04 08:24:21 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2655
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2012-01-04 08:26:20               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Rozwód? Przemyśl to!
   
   
  Kampania zwraca uwagę na długoterminowe skutki rozwodu dla dzieci. Jej główny przekaz brzmi: "rozwód to lekcja życia, której nie chcesz dawać swojemu dziecku – to lekcja, która uczy, że w relacjach między ludźmi nie ma nic trwałego, pewnego, stałego". Z przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Mamy i Taty badań wynika, że 81% dorosłych Polaków postrzega zjawisko rozwodów jako poważny problem społeczny. Dlatego grupą docelową kampanii są mężczyźni i kobiety, w wieku 25-45 lat, mieszkańcy miast, o różnych postawach światopoglądowych.
  Fundacja przygotowała spot „Bajka”, a także stronę internetową kampanii www.rozwodprzemyslto.pl z krótkimi filmami opartymi na zweryfikowanych w badaniach jakościowych emocjonalnych komunikatach zachęcających odbiorców do refleksji nad decyzją o rozwodzie. We wrześniu na zakończenie kampanii opublikowany zostanie raport o skutkach rozwodów i próba analizy kosztów społecznych tego zjawiska.
  Na stronie www kampanii można podpisać petycję „Stop rozwodom" skierowaną do polityków z postulatami na rzecz ograniczenia liczby rozwodów.
   
   
  Dodany 2011-08-12 11:38:43 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2902
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2011-08-12 11:41:34               Historia zmian
  Wyślij pytanie do autora wiadomościPodgląd wydrukuPdfRSS

   

  Poradnik kreatywnych zabaw rodzinnych. (3333 KB)

  Źródło: Dobry Rodzic Dobry Start

  Sprawą zajmują się:
  Dodany 2012-02-20 09:40:39 przez Monika Pelc-Puszczyk         Wyświetlony: 2621
  Ważny do: bezterminowo
  Modyfikacja 2012-02-20 09:40:39               Historia zmian
  Menu Podmiotowe


   
  Redaktorzy Strony
  BIP Redagują:
  Tomasz Misiak   Napisz wiadomość
      Tel: Brak
  Monika Pelc-Puszczyk   Napisz wiadomość
      Tel: Brak


  Ranking stron
   
  Logowanie
  Login:
  Hasło:
   
  Wersje elektroniczne
  Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski
  281316 odwiedzin
  Statystyki zaawansowane

  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

  Zamknij